Rodinný dům Zahrádky u České Lípy

Veliký pozemek na Českolipsku s krásným výhledem do přírody, skála a lesík uprostřed něj a na větší části jeho plochy, žádné inženýrské sítě v dosahu. K tomu poměrně jasná vizuální představa investorů o vzhledu a funkci jejich budoucího bydlení. To byly výchozí parametry pro vytvoření projektu jejich rodinného domu.

O umístění domu na pozemku bylo rozhodnuto téměř okamžitě. Třebaže je na první pohled pozemek geomorfologicky ne příliš vhodný, bylo od začátku rozhodnuto, že bude osazen na skalnatý výstupek v zadní části pozemku s výhledem do přilehlých luk a stromového pásu.

Vlastní projekt se rodil zdlouhavě. Na počátku bylo několik málo skic na milimetrovém papíře a pár referenčních fotografií. Na základě několika měsíční optimalizace objemu a vzhledu domu a s ohledem k investorským požadavkům a přáním na budoucí spokojené a snové bydlení, ale též za přispění památkářů, se postupně dospělo k jeho finální podobě.  Jedná se o dvoupodlažní objekt obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou doplněnou o dvojici vikýřů. Řešen je jako dřevostavba na bázi lehkého dřevěného skeletu. Požadavek na maximální využití dřeva je respektován kromě nosné konstrukce též na fasádě domu a v interiérových povrchových úpravách. Krytina střechy je plechová falcovaná, komín venkovní třívrstvý nerezový odvádí zplodiny od krbových kamen, která slouží jako doplňkový zdroj vytápění k elektrickému podlahovému. Vnitřní dispozice je řešena pro tří až čtyřčlennou rodinu zcela podle individuálních požadavků investorů.

Vzhledem k velké vzdálenosti přípojných bodů technické infrastruktury se po sáhodlouhých administrativních oplétačkách povedlo vyřešit napojení na vodu pomocí vrtané studny. Splaškové a dešťové vody budou likvidovány na pozemku a jediným přípojným bodem na veřejnou síť bude nově vybudovaná přípojka elektřiny. Pokud zbydou volné prostředky, vznikne na pozemku též kryté parkovací stání se zelenou pultovou střechou pro dva vozy a malé zatravněné dětské hřiště.

investor:

   soukromá osoba

místo stavby:

  Zahrádky u České Lípy

zastavěná plocha:

   101 m²

dispozice:

  4+KK

studie: 

   2017-2018

realizace:

   2020-

Řeším novostavbu rodinného domu/chaty a mám zájem o nezávaznou schůzku.

  • Facebook
  • Instagram
  • LINKED IN

©  2020 2MAD